KVT KOŠIČAN

KVT Košičan v médiách

Regina - denný magazín o živote v regiónoch - Košice neobjavené

Dňa 13.3.2021 natočila redaktorka Mgr. Miroslava Vaníková s našim klubom reportáž o zaujímavých turistických miestach v Košických okresoch, konkrétne o jedinečnom kríži zmierenia, ktorý sa nachádza v Ťahanovskom lese.

Pokračovaním relácie bol rozhovor v Košickom štúdiu RTVS s moderátormi o tom, ako funguje turistika v súčasnosti, aké individuálne akcie a série výletov prichystal náš klub pre turistov v čase korony.

Regina 31.3.2021. Pri kríži zmierenia

Regina 31.3.2021.
Pri kríži zmierenia


Regina - denný magazín o živote v regiónoch - Jánošíkova bašta

Klub turistov mesta Košice si pripravil výstup z Kysaku na Jánošíkovu baštu po Ceste hrdinov SNP. Ešte v obci sme sa prešli okolo múru s nakreslenou Cestou hrdinov SNP. Pokračovali sme okolo Mária prameňu s veľmi kvalitnou vodou. Jánošíkova bašta - náš cieľ, je vápencove bralo vysoké asi 45 metrov. Kedysi sa volala Kossuthová bašta, ale po vzniku samostatného Československa sa premenovala z maďarského na slovenského hrdinu.

Z Jánošíkovej bašty vidíme viacero vrcholov - Tlstú, zrúcaninu Kysackého hradu, Zbojnícky hrad, Šimonku a vežu Dubníka. Pri ceste späť je možné pri horárni odbočiť mierne vpravo a prísť ku Kysackej jaskyni než sa vrátite do Kysaku.

Regina 10.2.2021. Jánošikova bašta

Regina 10.2.2021.
Jánošikova bašta


Výstup na Kojšovskú hoľu s Televíkendom

V masíve Volovských vrchov je to jedinečný vrchol. Z hľadiska krajinárskeho, turistického, či v zime lyžiarského je Kojšovská hoľa naozaj unikátna. S výškou 1246 m n.m. sa tu dlho vyskutuje sneh, aj keď všade sneh už nie je. Preto sa tu vydávajú stovky ľudí v zime za snehom.

Najkrajšia výstupova trasa začína v Zlatej Idke a vedie na vrchol po modrej turistickej značke v dĺžke cca 5 km. Trasa je príjemná, pretože značka spočiatku kopíruje asfaltovú cestu. Ďalej pokračuje po bývalej zjazdovke k sedlu Golgota na Ceste hrdinov SNP, potom popod vleky do sedla pod vrcholom a nakoniec po širokej ceste na vrchol Kojšovskej hole.

Na vrchole neustále fúka. Pre drsné podmienky v okolí rastú len solitérne, menšie smreky. Jeden náš Košický kamarát hovorí, že Kráľova hoľa je kráľovna hôľ a Kojšovská hoľa je princezná hoľ. Je síce o niekoľko sto metrov nižšia, ale krásou sa Kráľovej holi vyrovná.

Turisti so štábom v závetrí pod Kojšovskou hoľou

Televíkend 12.1.2021.
Turisti so štábom v závetrí pod Kojšovskou hoľou


Hosť Rádia Regina - Východ

Turistické možnosti v našom regióne. Hostia: Eva Dučaiová z Klubu rodinnej turistiky KRTKO, Jozef Kalapoš a Radoslav Medzihradský z Klubu všestrannej turistiky KOŠIČAN. Moderuje Danuša Reginová.

*** Pohyb, príroda a turistika ***

Dnes predpoludním sme v štúdiu privítali hostí, ktorých baví pohyb, príroda a turistika - s Evou Dučaiovou z Klubu rodinnej turistiky Krtko a s Jozefom Kalapošom a Radoslavom Medzihradským z Klubu všestrannej turistiky Košičan. Pozhovárali sme sa o ich vzťahu k prírode, o turistických možnostiach v našom regióne, ale aj o aktuálnych projektoch, ktoré sa snažia nasmerovať občasných turistov na krásne, no menej známe miesta. K rádiu vás po 10-tej hodine pozýva Danuša Reginová.

Turisti s moderátorkou v štúdiu Rádio Regina Východ

Hosť Rádia Regina - Východ, 18.8.2020.
Turisti s moderátorkou v štúdiu


Výstup na Šľuchtu s Televíkendom

Šľuchta známa i neznáma, je masívny kopec nachádzajúci sa v pohorí Čierna hora medzi obcami Jaklovce a Margecany. Vrcholový hrebeň s troma vrcholmi je zalesnený. Západne od vrcholu sa nachádza Vyhliadka Veles, ktorá poskytuje výhľady až na Vysoké Tatry. Ďalšie tri vyhliadky Kolovrat, Lada a Dživa sa nachádzajúce severne od vrcholu a poskytujú výhľady na Ružín, pohorie Čiernu horu, hlavnú vlakovú trať, dedinu Rolova huta a chatovú osadu Kozinec.

Najkratší výstup na Šľuchtu vedie z Folkmarského sedla po miestnej zelenej značke a trvá asi 1:30 h. Záver výstupu je exponovaný. Trasa pokračuje miernejším klesaním okolo spomínaných troch vyhliadok, lesom, lúkami a závere po ceste do Jakloviec. Kvôli staršej a menej výraznej značke, ktorá sa nenachádza na každej mape, je Šľuchta medzi turistami menej známa.

Turisti so štábom vo Folkmarskom sedle

Televíkend 10.7.2020.
Turisti so štábom vo Folkmarskom sedle


RÁDIO KOŠICE: turistika a cykloturistika zažívajú počas koronakrízy svoju renesanciu a ľudia sa z obchodných centier vrátili späť do prírody. Pri plánovaní svojich výletov však často zisťujú, že svoje najbližšie okolie v podstate nepoznajú. Inšpiráciou tak pre nich môže byť projekty ako sú Turistická magnetka KVT Košičan, Výhľadová trojkoruna na Tatry Ktv Tuke či VKA - Vrchárska Koruna Abov. Turistom i cykloturistom poradíme v tejto nahrávke.

Téma 14.5. Turisti a cyklisti
Rádio Košice, 14.5.2020


V rámci 51. zimného zrazu v Oščadnici, vo štvrtok 25.1.2018 na prvej túre na Veľkú Raču sme stretli štáb Televíkendu a Rádiovíkendu. Moderátori nahrali krátky rozhovor aj s našími členmi, ktorý bol odvysielaný v Televíkende v piatok 2.2.2018 na STV2 o 16:25 h a v Rádiovíkende v sobotu 3.2.2018 na Rádiu Slovensko o 9:30 h.

Náš člen a (toho času) podpredseda Jozef Kalapos bol hosťom Rádia Regina v kontaktovej besede v utorok 17.1.2017 o 10:00 hod. Spolu s ním sa rozprávali o zimnej turistike Viktor Muššák - majster turistiky a Alena Bodnárová - podpredsedníčka KST regiónu Šariš.

Natáčanie upútavky s Televíkendom na Jajkovu túru – Veľkonočný výstup na Folkmarskú skalu v nedeľu o 15.3.2015. Reportáž bola odvysielaná na STV2 3.4.2015 o 18:20 h.

Tekvičková túra s Rádiom Regina v nedeľu 2.11.2014. Reportáž bola odvysielaná na Rádiu Regina 8.11.2014 o 10:00 h.

Copyright © KVT Košičan 2021
×