KVT KOŠIČAN
Táto túra je mimoriadne neobyčajná. Pod nohami budeme mať aj najdlhšiu jaskyňu Slovenského krasu. Pôjdeme po modrej turistickej značke z Drienovských kúpeľov cez NPP Palanta dolinou potoka Miglinc do starého jabloňového sadu a cez odlesnenú planinu strmo dole do obce Háj.
Prvá túra Radoslava Medzihradského v Slovenskom krase viedla presne opačne a vďaka návšteve jabloňového sadu si Rado túto oblasť zamiloval. Rovnako si planinu zamilovala aj Alena Gessert, ktorá na nej vykonáva svoju odborno-pracovnú činnosť. Obaja popíšu planinu verejnosti tak, ako ju poznajú a majú radi.
Jabloňový sad je starý aspoň sto rokov a pomaly starne. Okrem desiatok jabloní sú na ňom zvyšky poľovníckeho zámočku rodiny Keglevichových, pamätník zavraždených maďarských vojakov, poľovnícka chatka a odpočinkové miesto s ohniskom. Za sadom sa nachádza prameň potoka Miglinc a niekoľko menších jaskýň. V oblasti ovčinca je planina vyrúbaná. Cez pne a trávu tu presvitajú žlté hlaváčiky jarné. Na začiatku zostupu do Hája je možné z nenápadnej vyhliadky vychutnať si pohľad na Turniansky hradný vrch.
Vrchol Bystrá sa vypína nad obcami Miklušovce a Klenov. Kratší, ale strmý výstup vedie z vlakovej stanice Ružín. Vrchol tvoria rozsiahle lúky, ktoré sú obklopené zmiešaným lesom. V lete a na jeseň sú lesy plné húb a lesného ovocia.
Trasa výstupu na Bystrú vedie po MTZ. Len trochu západne od výstupovej trasy sa nachádza Suchý vrch tvorený skalnatým hrebeňom. Vrchol poskytuje obmedzený výhľad na Napoleonov klobúk a Vysoké Tatry. V blízkom okolí sú pekné skalné útvary.
Dňa 13.3.2021 natočila redaktorka Mgr. Miroslava Vaníková s našim klubom reportáž o zaujímavých turistických miestach v Košických okresoch, konkrétne o jedinečnom kríži zmierenia, ktorý sa nachádza v Ťahanovskom lese.
Pokračovaním relácie bol rozhovor v Košickom štúdiu RTVS s moderátormi o tom, ako funguje turistika v súčasnosti, aké individuálne akcie a série výletov prichystal náš klub pre turistov v čase korony.
Klub turistov mesta Košice si pripravil výstup z Kysaku na Jánošíkovu baštu po Ceste hrdinov SNP. Ešte v obci sme sa prešli okolo múru s nakreslenou Cestou hrdinov SNP. Pokračovali sme okolo Mária prameňu s veľmi kvalitnou vodou. Jánošíkova bašta - náš cieľ, je vápencove bralo vysoké asi 45 metrov. Kedysi sa volala Kossuthová bašta, ale po vzniku samostatného Československa sa premenovala z maďarského na slovenského hrdinu.
Z Jánošíkovej bašty vidíme viacero vrcholov - Tlstú, zrúcaninu Kysackého hradu, Zbojnícky hrad, Šimonku a vežu Dubníka. Pri ceste späť je možné pri horárni odbočiť mierne vpravo a prísť ku Kysackej jaskyni než sa vrátite do Kysaku.
V masíve Volovských vrchov je to jedinečný vrchol. Z hľadiska krajinárskeho, turistického, či v zime lyžiarského je Kojšovská hoľa naozaj unikátna. S výškou 1246 m n.m. sa tu dlho vyskutuje sneh, aj keď všade sneh už nie je. Preto sa tu vydávajú stovky ľudí v zime za snehom.
Najkrajšia výstupova trasa začína v Zlatej Idke a vedie na vrchol po modrej turistickej značke v dĺžke cca 5 km. Trasa je príjemná, pretože značka spočiatku kopíruje asfaltovú cestu. Ďalej pokračuje po bývalej zjazdovke k sedlu Golgota na Ceste hrdinov SNP, potom popod vleky do sedla pod vrcholom a nakoniec po širokej ceste na vrchol Kojšovskej hole.
Na vrchole neustále fúka. Pre drsné podmienky v okolí rastú len solitérne, menšie smreky. Jeden náš Košický kamarát hovorí, že Kráľova hoľa je kráľovna hôľ a Kojšovská hoľa je princezná hoľ. Je síce o niekoľko sto metrov nižšia, ale krásou sa Kráľovej holi vyrovná.
Turistické možnosti v našom regióne. Hostia: Eva Dučaiová z Klubu rodinnej turistiky KRTKO, Jozef Kalapoš a Radoslav Medzihradský z Klubu všestrannej turistiky KOŠIČAN. Moderuje Danuša Reginová.
*** Pohyb, príroda a turistika ***
Dnes predpoludním sme v štúdiu privítali hostí, ktorých baví pohyb, príroda a turistika - s Evou Dučaiovou z Klubu rodinnej turistiky Krtko a s Jozefom Kalapošom a Radoslavom Medzihradským z Klubu všestrannej turistiky Košičan. Pozhovárali sme sa o ich vzťahu k prírode, o turistických možnostiach v našom regióne, ale aj o aktuálnych projektoch, ktoré sa snažia nasmerovať občasných turistov na krásne, no menej známe miesta. K rádiu vás po 10-tej hodine pozýva Danuša Reginová.
Šľuchta známa i neznáma, je masívny kopec nachádzajúci sa v pohorí Čierna hora medzi obcami Jaklovce a Margecany. Vrcholový hrebeň s troma vrcholmi je zalesnený. Západne od vrcholu sa nachádza Vyhliadka Veles, ktorá poskytuje výhľady až na Vysoké Tatry. Ďalšie tri vyhliadky Kolovrat, Lada a Dživa sa nachádzajúce severne od vrcholu a poskytujú výhľady na Ružín, pohorie Čiernu horu, hlavnú vlakovú trať, dedinu Rolova huta a chatovú osadu Kozinec.
Najkratší výstup na Šľuchtu vedie z Folkmarského sedla po miestnej zelenej značke a trvá asi 1:30 h. Záver výstupu je exponovaný. Trasa pokračuje miernejším klesaním okolo spomínaných troch vyhliadok, lesom, lúkami a závere po ceste do Jakloviec. Kvôli staršej a menej výraznej značke, ktorá sa nenachádza na každej mape, je Šľuchta medzi turistami menej známa.
RÁDIO KOŠICE: turistika a cykloturistika zažívajú počas koronakrízy svoju renesanciu a ľudia sa z obchodných centier vrátili späť do prírody. Pri plánovaní svojich výletov však často zisťujú, že svoje najbližšie okolie v podstate nepoznajú. Inšpiráciou tak pre nich môže byť projekty ako sú Turistická magnetka KVT Košičan, Výhľadová trojkoruna na Tatry Ktv Tuke či VKA - Vrchárska Koruna Abov. Turistom i cykloturistom poradíme v tejto nahrávke.
V rámci 51. zimného zrazu v Oščadnici, vo štvrtok 25.1.2018 na prvej túre na Veľkú Raču sme stretli štáb Televíkendu a Rádiovíkendu. Moderátori nahrali krátky rozhovor aj s našími členmi, ktorý bol odvysielaný v Televíkende v piatok 2.2.2018 na STV2 o 16:25 h a v Rádiovíkende v sobotu 3.2.2018 na Rádiu Slovensko o 9:30 h.
Náš člen a (toho času) podpredseda Jozef Kalapos bol hosťom Rádia Regina v kontaktovej besede v utorok 17.1.2017 o 10:00 hod. Spolu s ním sa rozprávali o zimnej turistike Viktor Muššák - majster turistiky a Alena Bodnárová - podpredsedníčka KST regiónu Šariš.