KVT KOŠIČAN
Čeněk Čermák ( 12.11.1927 27.3.2018) bol dlhoročným inštruktorom pešej turistiky a organizátor túr v klube KVT Košičan. Materiály k svojim výletom si pripravoval s ohľadom na možnosti výpočtovej techniky, ktorá v tej dobe bola ešte v "plienkach". Našťastie, tieto materály sa zachovali, vďaka jeho synovi Jaroslavi Čermákovi sa zdigitalizovali a s láskavým dovolením ich zverejňujeme. Ponúkame ich ako inšpiráciu pri plánovaní a organizovaní vlastných výletov.
Životopis v písanej forme
Čeněk Čermák sa narodil 12. novembra 1927 v Dubrovej, na samote pri obci Ternovo v južnej časti Podkarpatskej Rusi v bývalom Československu, kde jeho otec kúpil pôdu a hospodáril na malom majeri, ktorý bol dovtedy opustený. Keď mal Čeněk päť rokov, presťahovali sa do okresného mesta Ťačov na brehu Tisy, ktorá tvorila štátnu hranicu našej republiky s Rumunskom. Na Podkarpatskej Rusi prežil celé detstvo a vychodil tam obecnú školu. Učaroval mu skauting, v ktorom vykonával funkciu „Radcu“.
V roku 1938 začal chodiť na gymnázium v Chuste, ale po nástupe fašizmu bola jeho rodina nútená presťahovať sa do Protektorátu Čechy a Morava.
Druhým domovom sa im stal Turnov, srdce Českého raja, kde Čeněk dokončil štúdium na reálnom gymnáziu a v roku 1947 zmaturoval. Zamýšľal pokračovať v štúdiu na vysokej škole, ale najskôr nastúpil na povinnú vojenskú službu. Zacvičil sa do funkcie spojára a radistu. V tom čase sa rozhodol pre dráhu profesionálneho vojaka. Absolvoval Vojenskú akadémiu v Hraniciach, ktorú skončil v roku 1949 ako poručík pechoty. Jeho však lákalo letectvo. Veď aj v Turnove bol členom aeroklubu a v Liberci absolvoval prvé lety na vetroňoch. Po preradení k letectvu sa stal styčným dôstojníkom na letisku v Prahe - Ruzyni. Tam sa mohol venovať svojej druhej profesionálnej záľube – meteorológii. Stal sa Meteor – náčelníkom aerologického oddelenia Hlavnej poveternostnej ústredne. Po prekonaní infekčnej žltačky a liečení v Karlových Varoch sa už žiaľ k aktívnemu lietaniu zo zdravotných dôvodov nemohol vrátiť.
V roku 1952 nastúpil do Prostějova, kde začalo vznikať prvé povojnové letecké učilište, na ktorom učil topografiu. V Prostějově sa v roku 1958 oženil. Narodili sa mu dve deti – dcéra Hana a syn Jaroslav. V roku 1958 sa letecké učilište premiestnilo do Košíc. V Košiciach na katedre letovej prípravy učil leteckú meteorológiu. V roku 1959 som sa presťahoval s rodinou do Moldavy, odkiaľ desať rokov dochádzal do zamestnania do Košíc a Prešova, kde bol toho času dislokovaný školský letecký pluk.
V roku 1969 sa s rodinou presťahoval z Moldavy do Košíc. Pre svoj negatívny postoj k okupácii nášho štátu cudzími vojskami bol politicky hodnotený ako nespoľahlivý a v roku 1970 z armády prepustený do zálohy v hodnosti podplukovník. Zamestnal sa v Pobočke Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach. Hlavnou náplňou jeho nového zamestnania bolo vydávanie posudkov o živelných pohromách a informácií pre poisťovne, políciu, úrady, ústavy a iné organizácie. Za svojho pôsobenia na Hydrometeorologickom ústave vydal tisíce posudkov, niekoľko odborných príspevkov do monografií a pomáhal študentom pri vypracovaní ich diplomových prác. Do dôchodku odišiel v roku 1988 vo funkcii vedúci inžinier oddelenia klimatológie.
Jeho najväčšou celoživotnou záľubou bola turistika. Už ako päťročný vystúpil na najvyšší vrch Poloninských Karpát, 2061 m.n.m. vysokú Hoverlu. Rodinné túry ho často zaviedli do rumunských Karpát. Ako študent prešiel celý Český raj, Krkonoše, Česko-saské Švajčiarsko, v dospelosti potom Jesenníky, Moravský kras, Moravsko-slezské Beskydy, Tatry. V Dolnom Kubíne ako vojak založil turistický krúžok „Klub priateľov prírody“. Cez víkendy pravidelne chodili do Malej Fatry, na Kubínsku hoľu, Choč, Nízke Tatry a Oravskú priehradu. Niekoľko rokov pôsobil v Dome pionierov a mládeže a v stanici Mladých prírodovedcov. Po odchode do dôchodku aktívne pracoval v občianskom združení EKO – ĽUDIA a Comunication house, kde prispieval aktuálnymi článkami do občasníka Abovský hlásnik. Pravidelne vystupoval v televízii Naša pri pozvánkach na turistické podujatia a propagácii krajinárskych zaujímavostí, na ktoré chodil aj ako sprievodca a poradca pri nakrúcaní vytypovaných lokalít.
Priebežne vykonával terénne mapovanie a revíziu turistických máp pre VKÚ Harmanec. V roku 1978 sa stal členom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Bol spoluzakladateľom Mestskej základnej organizácie v Moldave, neskôr Vidieckej organizácie, kde bol členom výboru a tajomníkom. V letnom období sa zúčastnil tridsiatich stanových Východoslovenských táborov ochrancov prírody, ktoré sa organizovali vo všetkých okresoch Košického a Prešovského kraja. Na posledných viedol krajinársku sekciu.
Plánoval a organizoval rozličné nevšedné túry, ktoré pripravil do najmenších podrobností a tak sa rokmi stal pre turistov chodiacou encyklopédiou. Všetko čo robil, robil z čistej lásky k prírode, nikdy nevyberal žiadne účastnícke poplatky, naopak za svoje peniaze kupoval všetky odmeny, darčeky a ceny. Chcel svoju lásku k prírode odovzdať čo najviac ľuďom.
Špecialitou jeho túr v Klube všestrannej turistiky Košičan boli túry „S košickým Večerom do prírody za zdravím“, ktoré boli určené nielen pre členov, ale aj širokú verejnosť. Účastníci dostávali za prechody zápočtové pečiatky do účastníckych listov, pričom záverečná túra zvaná „Túra do neznáma“, bola spojená s vyhodnotením, tombolou a prémiami pre najaktívnejších. Túry plánoval vždy v prvú sobotu od marca do októbra stále po inej trase.
Ďalšou jeho špecialitou boli „Mikulášske túry“ s darčekmi a túry, ktoré neviedli po značkovaných trasách. Boli to túry objavné, ktoré si vždy dopredu naštudoval a prešiel. Túry spestroval rôznymi hádankami, súťažami a povesťami z daného kraja. Víťazov oceňoval malými darčekmi. Všetky túry sa vyhlasovali na schôdzi oddielu a boli propagované v novinách, na internete a vo vývesnej skrinke v Bielej ulici v Košiciach. Skrinka bola pôvodne určená pre ochranárov, ale po dohode s výborom ju prenechal turistom. Výzdobu a obsahovú náplň skrinky mal na starosti nepretržite od začiatku v roku 1979 až do roku 2002.
Od roku 1998 bol členom Českého spolku v Košiciach, v ktorom organizoval turistické exkurzie, zájazdy a prednášky. Po odchode do dôchodku sa stal členom Zväzu vojakov Slovenskej republiky a členom Združenia vojenskej obrody.
Zomrel 27. marca 2018 v Košiciach vo veku krásnych 90 rokov.
Tým, ktorí nás navždy opustia, zvykneme hovoriť : „Odpočívaj v pokoji“.
Tebe, môj otec, však poviem opak. Neodpočívaj v pokoji, aj na druhom svete šliap od rána do večera po vysokých horách, hlbokých dolinách, voňavých lúkach a strmých stráňach, ktoré boli pre Teba tým najväčším potešením, s ktorým si sa s nami tak rád delil.
Česť tvojej pamiatke!
Ocenenia
História a morfológia
Suchá Belá
Kláštorisko
Kláštorná roklina
Prielom Hornádu
Čingov
Tomášovská Belá
Dolina Veľkej Bielej vody
Glac
Geravská planina
Dedinky
Havrania skala
Občasný prameň
Dobšinská Ľadová jaskyňa
Náučný chodník
Krakova hoľa
Veľkonočné radovánky na Gemeri
Zo Šíravy na Morské oko
Pozvánka na Muráň
Zlatý stôl
Červený kláštor
Pod Oblíkom
Tajomný hrad v Karpatoch
Ľadopád Šikľavá skala
Zádielská tiesňava
Pavlovce - Hanušovce
Košickým lesoparkom v zime
Do prírody s Košickým večerom
Blatná dolina
Dolinou Tepličky do Jasova
Belianska jaskyňa
Na Knolu
Navštívime Solivar
Pozvánka do Markušoviec a okolia
S Košickým Večerom do neznáma
Novoročný výstup na Kojšovskú hoľu
Do Baníckych Ráztok
Trojkráľova slávnosť na Rainerovej chate
Fašiangová túra okolo Črmeľa
Dolinou Hornádu ku starej mame
Košickým lesoparkom
Pankuškové fašiangy
Šikľavá skala
Jahodná - Alpínka - Bankov
Poráčskou dolinou v zime
Do Liptovského Mikuláša
Pankuškové fašiangy - Plejsy
Cez Bogotu do Svinice
Pozvánka do Slovenského raja
Opátka - Košická Belá
Pozvánka do Prešova
Pozvánka do doliny Ráztok
Dolinou Svinky
Na Šarišský hrad
Do malebnej Svätojánskej doliny
Snežienková túra
Markušovskou dolinou
Za krásou bledulí
Veľká noc v raji
Kavečanská hrebeňovka
S večerom do neznáma
Slovenský raj - Čingov
Horný Abov
Na Šafárku a do Tepličky
Spišský Štvrtok a okolie
Do Slovenského raja
Dolina Bieleho Váhu
Za poniklecami na Hradovú
Veľkonočná ponuka do Slovenského krasu
Veľkonočná ponuka za poniklecami
Zájazd do Trebišova
Šafránové hiaľky nad Smolníkom
Hurá na cesnak
Do Gelnického lesoparku
Zájazd do Spišskej Soboty
Do raja i pekla Dreveníka
Do Šugovskej doliny
Prielom Hornádu na jar
K Spišským medokýšom
S Večerom do májovej prírody
Pozvánka do Gombaseka
Rozprávkovým Šacanským lesom
Český raj
Spišský hrad
Na Spišský hrad
Na Spišký salaš
Z Kostolian do Sokoľa
Sigord - Solivar
Májová pozvánka na chatu
Prírodné a historické klenoty Jasova
Pozvánka na Spiš
S Večerom do neznáma
Silickou planinou aj v podzemí
Vlakový zájazd do Kežmarku
Autobusový zájazd na Spiš
S Večerom za krásami Galmusu
Štósky okruh
Na Čergovské hradiská a bradliská
Do agátových lesov Bodvianskej pahorkatiny
Pozvánka do Štós kúpeľov
Zádielskou planinou na májovky
Do Solivaru
Hájskou a Zádielskou dolinou
Bardejovské kúpele
Zo Sigordu na Ragleng
Na Bordu
Z Hačavy na Zádielskú planinu a do doliny
Po Silickej magistrále
Z Levoče na Spišský salaš
Jánske ohne nad Šíravou
Gelnický lesopark II
Za minerálnymi prameňmi Šariša
S Večerom na Ladislavovu vyvieračku
K pútnickému kostolu v Debradi
Dobšinská ľadová jaskyňa a Stratenský kaňon
Krásnohorská Dlhá lúka a okolie
Na Veľký Milič
Za vodou na Bukovec
Demänovské jaskyne
Boli ste už v Strážkach?
Pozvánka do Raja
S Košickým večerom do neznáma
Hrhovské rybníky
Pozvánka do Vysokých Tatier
Turistická cesta pod Oblíkom
Výstup na Pálenicu
Čučoriedková túra Ráztoky - Hnilčík - Pálenica
Vyšné Ružbachy a okolie
Červený kláštor a Haligovská skaly
Pozvánka na Špičiak
Do Svätojánskej doliny 'Za huru'
Pozvánka ochrancov prírody na Morské oko
Smolnickou dolinou
Potulky po Slanských vrchoch
S večerom ku Bečanskému jazeru
Za krásami Úhornej
K modrej hladine Ružína
Okolo Ružínskej modrej stuhy
Dolinou Bieleho Váhu
Gánovecké medokýše
Pozvánka za Holú horu
Čučoriedkový deň v Telgárte
Zemplínska túra k mrtvým ramenám Bodrogu
Pamiatky Kluknavy a okolia
Na skalný hrad Bodoň
S Večerom na Izru
Na Šíravu po zemi i po vode
Pozvánka do Tatranskej Lomnice
Dobšinský kopec
Dargovskými lesmi na Biele studničky
Kúpanie v Gánovciach
Banícke Ráztoky
Loďou do Sárošpataku
Zo Sorošky do Jablonova
Nízke Tatry - Jasná
Košiarny briežok
Zápočtová túra z Liptovského Mikuláša
Lesoparkom cez Čermeľskú dolinu
Od hradu k hradu, Čičava - Brekov
Hnilecké vrchy
Do Šarkaňovej diery
Ovocná túra hroznová
Štrbské pleso - Furkotský štít
Pozvánka do Drienovských kúpeľov
Guláš párty, Štós - kupele
Z Poráča do Chrasti
Cezhraničná túra do Hollóházy
Žiar - raj drevenie
Orechová túra
Čertovská túra s Večerom
Čvíkotin háj
Veľkým lesom do Paňoviec
Rudnickou dolinou do Paňoviec
Zlatý stôl - najvyšší vrchol Volovských vrchov
Horskými lúkami Galmusu
Hnileckými vrchmi
Do Poráča
Spišký Hrhov a okolie
Malá Zemplínska túra
Horskými lúkami vo farbách jesene
Margecianske fajnoty
Barazdaláš
Hnilecká túra do Hnileckých lesov
Šípková túra
Sever Slovenského raja
Zádielskou tiesňavou zdola i zhora
Jesenná špacírka Jahodná - Nižný Klátov
Lesným chodníkom posypaným listím
Jesenná špacírka Bujanovskými vrchmi
Pozvánka na Symbolický cintorín
Štoský vrch na farbách jesene
Levočským údolím
Dolinou Delne na Sigord
Na chatu ku Katke
Do Kostoľan netradične
Poza Hrešnú na Alpinku
Farebnou prírodou na 'Huru'
Réka - Poproč
Kozí chrbát
Túra do neznáma
Lesoparkom Furča
Okolo Črmeľskej doliny
Kapušiansky hrad
Pozvánka do Kluknavy
Do Tepličan cez Viničnú
Mikulášska túra Košickým lesoparkom
Mikuláška Biela túra s Večerom
Mikuláška túra
Z Luníka IX na KVP
Ľadový dom na Hrebienku
Cez Holičku do Klátova
Zimné radovánky na Hlavnej
Pozvánka na predvianočnú vychádzku
Štefánska túra Zimným rajom
Slovenský raj
Pozvánka na veselú Štefánsku túru