KVT KOŠIČAN

Košice neobjavené - turistika s hádaním a plánovaním

Úvodné slovo

Keď nás opatrenia proti korone "uväznili" v Košickom okrese (zjednodušene povedané - máme totiž viac okresov), zamyslel som sa, ako veľmi poznám turistické miesta v okolí nášho mesta. Zistil som, že čím viac turistické trasy poznám, tým viac si uvedomujem, koľko toto ešte nepoznám. Sú turisti, ktorí uvítajú ďalšiu inšpiráciu. Sú aj turisti, ktorí majú radi plánovanie a hádanie. A o to všetko pôjde v tom prípade. Nebudem Ti hovoriť, aké trasy máš prejsť. Len Ti dám vodítko a Ty budeš hádať, kde máš ísť. Hádanky sú zoskupené do trochu skupín:

 • Príď na známe miesto a hľadaj "ihlu v kope sena"
 • Na základe popisu alebo fotiek nájdi zaujímavý objekt v teréne, obvykle mimo známych trás
 • Spočítaj či vylúšti, z internetu, z mapy či priamo v teréne

Nie je dôležité, koľko kilometrov prejdeš. Ide o zábavu z lúštenia a spoznávania nových zaujímavých miest v našom okrese.

A to nie je všetko. Obvykle v pondelok tu pribudnú ďalšie hádanky. Nevieme dokedy. Možno. kým sa originálne nápady neminú. Možno, kým budeme "uväznení" v našom okrese. Aj na Tebe záleží, či prispeješ spätnou väzbou. Košice sú možno väčšie, než si myslíš. Máme tu viac ako 50 km značených ciest ČTZ MTZ ZTZ ŽTZ. Vedľa toho cyklotrasy, neznačené cesty, zaujímavé miesta v lese a prírodné úkazy. Táto stránka Ti ukáže, koľko atraktívnych miest sa v našom okrese skrýva.


Ako to funguje?

Zo zoznamu nižšie si vyber ľubovoľné hádanky a nájdi na ne odpovede. Každá odpoveď je miesto alebo objekt v Košickom a len Košickom okrese. Nájdi miesto alebo objekt z hádanky a navštív ho. Na tomto mieste sa odfoť tak, ako je uvedené v popise alebo získaj odpoveď na hádanku. Potom nám to pošli na email kvtkosican2@gmail.com. Na tejto stránke budeš mať priebežný prehľad o počte navštívených miest. Môžeš si naplánovať túru, na ktorej navštíviš miesta z viacerých hádaniek.

Možno budeš priamo vedieť odpovede na niektoré hádanky. Ak nie, zavolaj svojim priateľom, otvor si mapu, vyhľadaj na internete, či sa spýtaj geokešerov. Ver, že na každú hádanku dokážeš nájsť odpoveď, aj keď niekedy to bude náročnejšie. Možno pri tom všetkom získaš nové znalosti. Dobrým záchytným bodom sú východiská, odkiaľ môžeš vyraziť na trasu. Náročnosť každej hádanky (nie túry v oblasti) je uvedená ako (ľahká), (stredne ťažká) a (ťažká).

Účasť na tejto akcií je dobrovoľná a na vlastné riziko účastníka. Prosíme Ťa o dodržiavanie zákonov Slovenskej republiky a o ohľaduplnosť k životnému prostrediu.


Hádanky
Najnovšie hádanky

Kríž zmierenia

Neďaleko Ťahanoviec v lese sa nachádza kríž, ktorý je jedinečný na celom Slovensku. Je to šedý pieskovcový monolit v tvare latinského kríža, vysoký 105 cm. Pravé rameno je skrátené alebo odlomené. Kríž je značne naklonený k zemi. Na prednej strane horizontálneho ramena je možné rozoznať značne zvetraný nejasný reliéf, snáď motív meča alebo palice. Na päte kríža sa nachádza hlbšia priehlbina. Letopočet vyrytý nie je.

Také kríže pripomínajú napadnutia, vraždy, lúpeže, skrátka násilnosti, a to priamo na mieste činu. Trestné právo niekedy pripúšťalo u vraha možnosť vykúpiť sa za smrť odškodnením príbuzných zabitého. Zároveň páchateľ na mieste činu potom nechal postaviť kríž. V Čechách a na Morave bolo identifikovaných viac ako tisíc takých krížov. Na niektorých krížoch je možné nájsť rozpísané, čo sa stalo.

Ak chceš kríž vidieť, stačí, keď sa vydáš od konca Európskej triedy do Ťahanovského lesa. Keď ho úspešne nájdeš, odfoť sa s ním.

Kríž spredu

Kríž spredu

Kríž zozadu

Kríž zozadu

Východisko: Ťahanovce
Náročnosť:

Predošlé hádanky

Ťavie hrby

Z Jahodnej vedie neďaleko seba žltá a červená značená turistická značka. Červená vedia lesom a je na nej väčšie prevýšenie. Žltá značka kopíruje okraje lesa a lúk. Ak prídeš na miesto, kde je uvedené  70 m , vydaj sa pod uhlom 275° a prejdi vzdialenosť 157 m. Prídeš na kamenný hrebeň, kde niekoľko balvanov pripomína ťavie hrby. Príď si obzrieť toto mieste a odfoť sa s kamennými hrbmi.

Červená 70 m

Červená 70 m

Ťavie hrby

Ťavie hrby

Východisko: Jahodná
Náročnosť:

Ťahanovské kríže

V Ťahanovci obci sa nachádza niekoľko veľkých krížov. Viaceré z nich by si našiel na cintoríne, ale niektoré sú priamo v obci a jeden je umiestnený v neďalekom lese. Tento kríž je drevený s korpusom Krista zo sivej liatiny a je krytý polkruhovou plechovou strieškou. Keď sa vydáš zo železničnej stanici po cyklochodníku, prejdeš obec a vôjdeś do lesa, čoskoro na kríž narazíš. Vieš, čo znamená text INRI namaľovaný na kovovej tabuli? Cestou aj necestou môžeš naraziť na niekoľko ďalších zaujímavých krížov:

Kríž v lese

Kríž v lese

Východisko: Ťahanovce obec
Náročnosť:

Prameň po šľachticovi

Diaľkoví turisti majú radi našu slávnu turistickú trasu. Prejsť aspoň 50 km po nej vyžaduje dobrý pitný režim. Občas sa ponúka možnosť zastaviť sa pri prameni, napiť sa alebo si doplniť zásoby vody. Jeden prameň získal meno na základe ozbrojeného stretnutia kurucov a labancov v tejto oblasti začiatkom 18. storočia. Z Jahodnej prídeš k prameňu asi za 20 minút. Len si správne vybrať smer na značenej trase. A ty už vieš, po ktorom šľachticovi sa prameň volá. Nájdi tento prameň a odfoť sa s ním.

Prameň po šľachticovi

Prameň po šľachticovi

Východisko: Jahodná
Náročnosť:

Kríž Scholtz György

Aj Sídlisko KVP je východiskom turistických trás. Na zastávke MHD Starozagorská začína turistická značka, ktorá vedie na Girbeš a ďalej cez Nižný Klátov na Bukovec. Cesta po značke je príjemná aj v zime, dá sa tu aj bežkovať v okolí. Trasa vedie miestami lesom, miestami okrajom lúk. Modré nebo visí na lúkami v okolí cesty. Sú tu aj altánky, takže sa môžeš zastaviť a odpočinúť si. Prestávku si vieš urobiť aj na mieste, kde sa týči vysoký kríž s nápisom, ktorý obsahuje meno SCHOLTZ GYÖRGY a rok 1882. Určite tento kríž neminieš ak sa vyberieš z KVP na Girbeš. Pri kríži sa nezabudni odfotiť.

Kríž Scholtz György

Kríž Scholtz György

Východisko: Sídlisko KVP
Náročnosť:

Druhy stromov v Košických lesoch

Mestské lesy vyznačili príjemnú lesnú cestu tabuľami s názvami jednotlivých stromov v lesoch. Na tabuliach si prečítaš zaujímavosti o dube, buku, smreku a iných druhoch stromov. Na tabuliach (nie všetkých), nájdi odpovede na nasledujúce otázky:

 • Dub zimný sa tu vyskytuje na svojich prirodzených stanovištiach v nadmorských výškach do koľko metrov nad morom?
 • Hrab obyčajný dorastá do výšky minimálne koľko metrov?
 • Javor horský rastie od nížin až do nadmorských výšok okolo koľko m?
 • Buk lesný rastie skoro na všetkých druhoch hornín a bežne dosahuje výšku nad koľko metrov?
 • Koľko je počet fotografií spoločenstva duba s jedľou? Všetky okrem podkladovej.
 • Ihlice na konárikoch smreka vytrvajú minimálne koľko rokov?
 • Ihlice borovice vyrastajú na tzv. brachyblastoch a vytrvajú koľko rokov?
 • Jedľa v našich podmienkach dorastá do výšky nad koľko metrov?

Pozor, nie na každej tabuli nájdeš odpoveď. Máš už odpovede? A teraz spočítaj všetky čísla v odpovediach dokopy. Aký výsledok si dostal?

História a súčasnosť Košických lesov

História a súčasnosť Košických lesov

Hrab obyčajný

Hrab obyčajný

Východisko: Horný Bankov
Náročnosť:

VPRED

Ako dieťa si určite zažil veľa zábavy na verejnosti. Už dlhodobo je pri Košiciach turistická atrakcia pre detí a ich rodičov. Možno sa Ťa to už netýka, tak si aspoň zaspomínaj. Nájdi miesto, kde sa nachádza tabuľa s textom a odfoť sa tak, aby bolo jasné, na čom sa tabuľa nachádza.

VPRED

Východisko: Čermeľ, Alpinka
Náročnosť:

Pribitý altánok

Neďaleko Sedla pod Kamenným hrbom môžeš minúť niekoľko altánkov. Záleží na tom, akú trasu si zvolíš. Teraz máme na mysli len jeden z altánkov. Je zvláštne, že je pribitý doskou k stromu. Pozri sa na fotku a nájdi ho. Ale dám ti dobrú radu, aby si nehľadal zbytočne. Šetri si pri tom kolená. Takže sa odfoť s altánkom a môžeš do záberu pridať ďalší zaujímavý objekt v jeho blízkosti.

Altánok

Altánok

Východisko: Bankov, Alpinka
Náročnosť:

Tajuplné značky

Vydaj sa po ceste lesom a uvidíš altánky, veľa altánkov. V lete je tu veľa ľudí a väšinou niečo opekajú. Jeden altánok je ďalej od cety a veľmi ho nevidno. Nachádza sa na hornom okraji úzkej lúky. Na hornom okraji lúky je aj značka s červeným kruhom.

Červená značka

Červená značka

... a zelená značka

... a zelená značka

A poznáš aj zelenú značku? Tú nájdeš, ak sa z lúčky budeš vraciať na pôvodnú cestu. A Ty sa odfoť na oboch miestach so zaujímavými značkami.
Východisko: Horný Bankov
Náročnosť:

Vitaj na Hornom Bankove

Niektorí turisti na Hornom Bankove začínajú túru, iným sa tam výlet končí. A niekto príde len tak, aby si zahral minigolf, či skočil do bistra. Stretneš tu mamičky s kočíkmi i cyklistov, v lete si tu môžeš urobiť opekačku. Je toho veľa, čo tu môžeš vidieť alebo zažiť. Ale pri tom všetkom si si určite nevšimol vtáčiu búdku. Tak ju pohľadaj a odfoť sa s okolím, ktoré je jedinečné pre dané miesto. A ešte malá rada: pod lampou je najväčšia tma. Len prosím búdku nechytaj. Je na to dobrý dôvod.

Východisko: Horný Bankov
Náročnosť:

Rozprávková studnička

Ktorá je najmilšia rozprávková bytosť? Rozprávkové bytosti nepijú, ale Ty sa potrebuješ niekedy napiť. Pri prameni však nikoho kúzelného nenájdeš. Nájdeš len obrázky a kamienky rozprávkových bytostí. Nakreslili ich deti na Mikuláša. A Ty už tušíš, že toto miesto nebude ďaleko od Košíc. Nájdi prameň a odfoť sa s vílami, ktoré tam nájdeš.

Rozprávková studnička

Rozprávková studnička

Východisko: Horný Bankov
Náročnosť:

Nepomenovaná studnička

Táto studnička nemá názov. Dokonca ani ostatné objekty okolo nej nie sú pomenované. Studničku tvorí domček a na dvierkach má šikmé lišty. Pozri si prvú fotku. Ale, aby si to nemal ťažké, máme ešte jednu fotku, ktorá Ti veľmi pomôže.

Nepomenovaná studnička

Nepomenovaná studnička

Vtáčia búdka

Vtáčia búdka

Východisko: Bankov, Alpinka
Náročnosť:

Čísla 3,9 a 0,1

Alpinka je turistický areál pre všetkých. Nájdeš tu ihrisko, Chodník zvedavých myšiek, Údolie Manitou, Tarzániu pre deti aj dospelých. Vieš sem prísť detským vláčikom, posedieť v areáli a vydať sa na jednu z viacerých turistických trás. Ale kam sa pozrieš, ak chceš nájsť číslo 3,9?

Čo to číslo znamená? Možno je to vzdialenosť. Tak si vezmi mapu a premeraj, odkiaľ musíš vyraziť, aby si prešiel túto vzdialenosť po Alpinku. Potom Ti už bude všetko jasné. Obdobne si nájdi číslo 0,1. Takže kľudne si naplánuj pekný výlet z bodu 0,1 do bodu 3,9 a odfoť sa na oboch miestach.

 
3,9

Číslo 3,9

0,1

Číslo 0,1

 
Východisko: Alpinka, ???
Náročnosť:

DYKH skala

Predstav si, že stúpaš v lese Už Ťa nebaví kráčať ďalej po značenej ceste. Odbočíš na širokú neznačenú cestu a prídeš na lúku. Zdá sa Ti, akoby neďaleko zo svahu vykukovala menšia skala. Prídeš bližšie a keď skalu uvidíš, vyslovíš s úžasom niečo ako "DYKH SKALA". Tento názov pochádza od ľudí, ktorí radi chodia do prírody, ale nie sú to obvykle turisti. Skala zdola vyzerá ako brucho, dve prsia a žabia hlava. Lenže kde sa tá skala nachádza? Možno Ti pomôže Internet. Ale pozor, je bežné nazývať skaly DYKH 😊. Takých skál môže byť viacej. Ty však hľadáš skalu bližšie ku Košiciam, resp. v Košickom okrese. Nájdi túto skalu a odfoť sa s ňou.

DYKH skala z diaľky

DYKH skala z diaľky

DYKH skala z boku

DYKH skala z boku

DYKH skala zdola

DYKH skala zdola

Východisko: Diana chata
Náročnosť:

Vodár Gabriel Gondor

Túru ku Kráľovej studni si teraz pozmeníme. Dôvodom je miesto, ktoré je venované osobnosti, ktorá sa stala riaditeľom mestských vodární a kanalizácií po roku 1904. Je mu venovaná pamätná tabuľa, ktorá sa nachádza pri hlavnej ceste z Čermeľa na Alpinku. Ďalšia tabuľa venovaná tejto osobnosti sa nachádza pri pramení už v lese pod Cestou hrdinov SNP. Nájdi tento prameň, tabuľu a odfoť sa s nimi.

Prameň Gabriel Gondor

Prameň Gabriel Gondor

Východisko: Diana chata
Náročnosť:

Autor: Radoslav Medzihradský

Spolupráca: Eva Dučaiová

Adresa

KLUB VŠESTRANNEJ TURISTIKY KOŠIČAN

Čermeľská cesta 1452/1

040 01 Košice-Sever

Copyright © KVT Košičan 2020
×